Hambaaukude parandamine

Hambaaukude parandamineHambaaukude parandamine ehk plommimine on kõige tavapärasem hammaste ravimise viis. Kui hambaarst on hamba kahjustuse üle vaadanud, tehakse patsiendile soovi korral tuimestus ning seejärel eemaldab hambaarst kahjustund hambakoe ja/või vana täidise ning vormib kaviteedi (kujundatud hambaauk). Seejärel asetatakse alustäidis ja valmis täidis ning viimistletakse ja poleeritakse tulemus.

Hamba parandamise käigus esineva valu vältimiseks või vähendamiseks kasutatakse hambaravis valutustamiseks tuimestussüsti. Tuimestus saabub tavaliselt mõne minuti jooksul ja kestab tunnist kuni paari tunnini. Igeme tuimestamine aerosooliga tähendab limaskesta pindmist tuimestamist, milleks kasutatakse (10%) lidokaiini-aerosooli või salvi (geeli). Kindlasti kasutatakse seda lastel enne süstelahuse manustamist. Vahel saab seda kasutada ka hambakivi eemaldamise protseduuri valu vähendamiseks. Mõju algab umbes 10 minutiga ja kestab kuni pool tundi.

Igal hambal eristatakse seitset erinevat pinda/külge (mälumispind, põsepoolne ja huulmine pind, eesmine ja tagumine hammastevaheline kontaktpind, keele- ja suulaepoolne pind, habakaelapind, hambajuure pind). Hambaarst eemaldab puuriga defektse koe ning kujundab defektile vastava suuruse ja kujuga kaviteedi ehk õõnsuse plommi asetamiseks, arvestades sealjuures valguskõveneva komposiittäidismaterjali füüsikalis-keemilisi omadusi hamba kudedega haakumisel.

Mõnikord ei ole võimalik põletiku ägeda kulu tõttu hammast samal visiidil jääva täidisega sulgeda. Sellistel juhtudel asetatakse hambaõõnde või hambajuure kanalisse ravim, mis on mikroobivastase või desinfitseeriva toimega ning suletakse kaviteet ehk kujundatud hambaauk ajutise täidisega kuni järgmise visiidini. Ajutine täidis erineb jäävast täidisest oma konsistentsi ja vastupidavuse poolest ja on mõeldud lühiajaliseks hambaõõne sulgemiseks. Seejärel lepitakse kokku järgmise visiidi aeg, et hamba ravi ja plommimine lõpule viia.